e_ciemniak e_ciemniak
187
BLOG

NSZ walczyły z komuną, zanim stało się to modne

e_ciemniak e_ciemniak Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 7

Gdyby NSZ wygrały walkę z komunistami, nie potrzebny byłby cały ruch antykomunistyczny powojennych 50-ciu lat. Nie powstałby KOR ani Solidarność. Wałęsa nie musiałby prowadzić „podwójnej gry” z namiestnikami Kremla; nie byłoby problemu lustracji i pozostawionej przez KGB agentury; nie musielibyśmy kopać po „łączkach” ani zastanawiać się, czy Kwaśniewski i Jaruzelski to jeszcze „nasz” czy „zdrajca”.

Gdy dziś dociera do społeczeństwa okrucieństwo historyczne zadane tzw. żołnierzom wyklętym, jeszcze słychać pomruki, że AK-owiec to tak, cały ZBOWiD oczywiście, ale NSZ? Ci „faszyści” i „żydożercy” w panteonie?

A tak i to jak najbardziej!

W dużym uproszczeniu:

1) To NSZ były jedyną niezależną organizacją podziemną w latach wojny. AK kierowane było przez rząd londyński a czerwona partyzantka przez sowietów. NSZ pozbawione było jakikolwiek ideologicznych wpływów zewnętrznych.

2) NSZ brały udział w większości akcji antyhitlerowskich, które nader często przypisano po wojnie innym organizacjom, jak likwidacja Kurta Rennera, którą przypisała sobie GL, bo dla komuno-historyków NSZ nie istniały. Żołnierze NSZ brali udział w zamachu na Franza Kutscherę czy w Powstaniu Warszawskim – słynna grupa „Chrobry II” to też żołnierze NSZ.

3) Członkami NSZ byli przedwojenni generałowie, politycy i ludzie nauki. Ci, którzy przeżyli  zrobili – najczęściej za granicą – ciekawe kariery, jak chociażby Stypułkowski – doradca amerykańskich prezydentów. W czasie wojny NSZ wydało ponad 150 tytułów prasy podziemnej.

4) NSZ były jedyną organizacją, która jawnie i programowo sprzeciwiła się instalacji radzieckich komunistów w Polsce i jako jedyna nie uznała zabrania wschodnich ziem polskich.

5) NSZ nie były nigdy antysemickie – bo nawet w swojej wysokiej kadrze posiadały dowódców żydowskich; także nie walczyły po stronie niemieckiej – co jest już przejawem okrutnej fantasmagorii stalinowskich sędziów, którzy tak próbowali uzasadnić swoje sądowe zbrodnie.

Co ciekawe rzekomego antysemityzmu NSZ nie zauważyli sami Żydzi w swoich nie-polskich wspomnieniach. Ten kłamliwy zarzut pojawia się tylko w polskich publikacjach podpisanych przez pro- i post-komunistycznych naukowców.

Współpracy z faszystami nie zauważyli też w żadnych dokumentach sami Niemcy, a pewnie nie omieszkaliby się tym pochwalić. Brygada Świętokrzyska, która jest niby przykładem tego sojuszu z hitlerowcami, w czasie tego niby-porozumienia wyzwala obóz koncentracyjny w Holýšovie w Czechach (sic!). Wtedy też powstaje chyba pierwszy artykuł o „faszystach z NSZ”; pisze go Polak w Anglii, Stefan Litauer – co później udowodniono: sowiecki agent.

Paradoksem jest to, że wiele obecnych autorytetów, które podpierają się styropianową przeszłością (związaną z walką z komuną) jednocześnie deprecjonuje walkę NSZ z armią, partyzantką radziecką i jej przybudówkami (GL, AL). A przecież „styropian” zakończył to, co zaczęły właśnie Narodowe Siły Zbrojne.

Komunistom udało się powstrzymać tę wspaniałą, 70- czy 90-tysięczną, armię – ale pamięć została. Dziś postkomuniści powołują się na wymuszone zeznania ratującej się przed opresjami ludności cywilnej, która chętnie pomagała wszystkim zresztą partyzantom; a to sami partyzanci namawiali do zeznań, że „daliście, bo byliśmy pod bronią”.

Lata 90-te zapamiętałem w jednym wydarzeniu w swoim mieście: walki działacza komunistycznego, (na stanowiskach od roku 1970 do 2002), z małą tablicą w kościele upamiętniającą żołnierzy NSZ. Przeszkadzała mu, pluł w gazetach – bo ciągle miał do nich dostęp pierwszeństwa – o faszyzmie i antysemityzmie NSZ-u.

Dziś postkomunistyczne środowiska i ich periodyki próbują dalej zatruwać naszą pamięć o Narodowych Siłach Zbrojnych; dalej powołują się na te same sfabrykowane po wojnie źródła; boją się, aby młodzi nie mieli aż tak wartościowych bohaterów; bo żołnierze PAS (Pogotowia Akcji Specjalnych NSZ) na pewno nie odróżniali różowych od czerwonych.

e_ciemniak
O mnie e_ciemniak

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura